Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

No1 Gist Hub

Waec 2019 Timetable Is Out - WAEC INFO

Check out the Original Waec Timetable below for 2019 May/June Examination below:




Monday, 1st April, 2019 to Friday, 26th April, 2019.


Basketry 3 (Project Work)*


Ceramics 3 (Project Work)*


Graphic Design 3 (Project Work)*


Jewellery 3 (Project Work)*


Leather-work 3 (Project Work)*


Picture Making 3 (Project Work)*


Sculpture 3 (Project Work)*


Textiles 3 (Project Work)*


6 hours a day for 5 days for each paper


Date and time for each paper will be arranged by the Council.




Monday 1st April, 2019


Metalwork 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:40 p.m. (1st Set)


Metalwork 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:10 p.m. (2nd Set)


Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.


————————–


Tuesday 2nd April, 2019 to Tuesday 30th April, 2019


Arabic 3 (Oral)


French 3 (Oral)


Physical Education 3 (Performance Test)


Clothing and Textiles 3 (Practical)


Foods and Nutrition 3 (Practical)


Home Management 3 (Practical)


Music 3B (Performance Test)


Date and time for each paper will be arranged by the Council.


————————–


Tuesday 2nd April, 2019


Leatherwork 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.


Leatherwork 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.


Applied Electricity 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)


Applied Electricity 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)


Graphic Design 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.


Graphic Design 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.


————————–


Wednesday 3rd April, 2019


Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)


Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)


Building Construction 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.


Building Construction 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.


Animal Husbandry ( Alternative B) 2 (Essay)** – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.


Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.


————————–


Thursday 4th April, 2019


Clerical Office Duties 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:40 a.m.


Clerical Office Duties 1 (Objective) – 10:40 a.m. – 11:30 p.m.


Woodwork 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)


Woodwork 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)


Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) * – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.


Fisheries (Alternative A) 1 (Objective)* – 3:00 p.m. –4:00 p.m.


————————–


Friday 5th April, 2019


English Language 3 (Oral)*/*** – 08:30 a.m. – 9:15 a.m. (1st Set)


English Language 3 (Oral)*/*** – 9:40 a.m. – 10:25 a.m. (2nd Set)


Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) */*** 1hr 2:00 p.m. – 3:00 p.m.


————————–


Monday 8th April, 2019


Electronics 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)


Electronics 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)


————————–


Tuesday 9th April, 2019


Metalwork 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:00 a.m.


Metalwork 1 (Objective) – 10:00 a.m. – 11:00 noon


Basketry 2 ( (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.


Basketry 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.


Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.


Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.


Electronics 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.


Electronics 1 (Objective) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.


————————–


Wednesday 10th April, 2019


Biology 2 (Essay) – 8:30 a.m. – 10:10 a.m.


Biology 1 (Objective) – 10:10 p.m. – 11:00 a.m.


Music 3A (Aural) – 12:00 p.m. – 12:45 p.m.


————————–


Thursday 11th April, 2019


Integrated Science 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:00 a.m.


Integrated Science 1 (Objective)* – 10:00 a.m. – 11:00 noon


Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.


————————–


Friday 12th April, 2019


Management-In-Living 2 (Essay)*/*** – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.


Management-In-Living 1 (Objective)*/*** – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.


Sculpture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.


Sculpture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.


Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.


Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.


————————–


Monday 15th April, 2019


Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 08:30 a.m. – 11:15 p.m. (1st Set)


Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 11:40 p.m – 2:25 p.m. (2nd Set)


History 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.


History 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.


————————–


Tuesday 16th April, 2019


Literature-In-English 2 (Prose) – 08:30 a.m. – 9:45 a.m.


Literature-In-English 1 (Objective) – 9:45 a.m. – 10:45 a.m.


Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)


Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)


Foods and Nutrition 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:15 p.m.


Foods and Nutrition 1 (Objective) – 2:15 p.m. – 3:15 p.m.


Picture Making 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.


Picture Making 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.


————————–


Wednesday 17th April, 2019


English Language 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.


English Language 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.


————————–


Thursday 18th April, 2019


Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 2hrs 30mins 08:30 a.m. – 11:00 noon


Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 1hr 30mins 1:00 p.m. – 2:30 p.m.


————————–


Tuesday 23rd April, 2019Physics 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10.00 a.m.


Physics 1 (Objective) – 10:00 a.m. – 11:15 p.m.


Geography 3(Practical and Physical Geography) – 1:00 p.m. – 2:50 p.m.


Forestry 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.


Forestry 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.


————————–


Wednesday 24th April, 2019


Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)


Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)


Music 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.


Music 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.


Auto Mechanics 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:30 p.m.


Auto Mechanics 1 (Objective) – 2:30 p.m. – 3:30 p.m.


————————–


Thursday 25th April, 2019


Geography 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.


Geography 1(Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.


Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.


Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 a.m. – 1:00 p.m.


Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)


Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)


————————–


Friday 26th April, 2019


Social Studies 2 (Essay)* 3hrs 08:30 a.m. – 11:30 p.m.


Social Studies 1 (Objective)* – 1:00 p.m. – 1.50 p.m.


————————–


Monday 29th April, 2019


Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)


Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)


Literature-In-English 3(Drama & Poetry) – 1:00 p.m. – 3:30 p.m.


————————–


Tuesday 30th April, 2019


Economics 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.


Economics 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.


Clothing and Textiles 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.


Clothing and Textiles 1 (Objective) – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.


————————–


Thursday 2nd May, 2019


General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:00 am to be moved.


General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m. 3rd May


————————–


Friday 3rd May, 2019


Dagaare (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.


Dagbani (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m


Dangme (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.


Ewe (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.


Fante (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.


Ga (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.


Gonja (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.


Kasem (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.


Nzema (Elective) 1 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.


Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.


Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.


Financial Accounting 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:00 a.m.


Financial Accounting 1 (Objective) – 11:00 am – 12:00 p.m.


Dagaare (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m


Dagbani (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m


Dangme (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m


Ewe (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m


Fante (Elective) 2 (Essay) –1:00 p.m. – 3:30 p.m


Ga (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m


Gonja (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m


Kasem (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m


Nzema (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m


Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m


Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m


————————–


Monday 6th May, 2019


Christian Religious Studies 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.


Christian Religious Studies 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.


Islamic Studies 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.


Islamic Studies 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.


West African Traditional Religion 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:40 a.m.


West African Traditional Religion 1 (Objective)* – 10:40 a.m. – 11:30 a.m.


Chemistry 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.


Chemistry 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.


————————–


Tuesday 7th May, 2019


Government 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.


Government 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.


Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)


Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)


General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design)* – 1:00 p.m. – 4:00 p.m.


————————–


Wednesday 8th May, 2019


Physics 3 (Practical) ( Alternative B) – 08:30 a.m. – 11:15 am. (1st Set)


Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 11:40 p.m. – 2:25 p.m. (2ndSet)


General Knowledge in Art 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 2:30 p.m.


General Knowledge in Art 1 (Objective)* – 2:30 p.m. – 3:20 p.m.


————————–


Thursday 9th May, 2019


Business Management 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.


Business Management 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.


Jewellery 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.


Jewellery 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.


Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 08:30 a.m. – 11:15 a.m. (1st Set)


Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 11:40 p.m. – 2:25 p.m. (2ndSet)


Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 11:30 a.m. – 1:30 p.m. (1st Set)


Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 2:00 noon – 4:00 p.m. (2ndSet)


————————–


Friday 10th May, 2019


Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)


Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)


Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) – 2:00 p.m. – 4:30 p.m.


————————–


Monday 13th May, 2019


General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.


Auto Mechanics 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)


Auto Mechanics 3 (Practical) – 11:00 am – 1:00 p.m. (2ndSet)


Woodwork 2 (Essay and Design) – 1:00 p.m. – 3:20 p.m.


Woodwork 1 (Objective) – 3:20 p.m. – 4:00 p.m.


————————–


Tuesday 14th May, 2019


Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) – 8:30 a.m. – 11:15 a.m.


General Agriculture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.


General Agriculture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.


Textiles 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.


Textiles 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.


Technical Drawing 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:45 p.m.


Technical Drawing 1 (Objective) – 2:45 p.m. – 3:45 p.m.


————————–


Wednesday 15th May, 2019


Principles of Cost Accounting 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.


Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.


General Agriculture 3 (Practical) * – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)


General Agriculture 3 (Practical) * – 11:00 am – 1:00 p.m. (2ndSet)


Typewriting – 08:30 a.m. – 1:10 p.m. (1st Set)


Typewriting – 11:30 p.m. – 2:10 p.m. (2ndSet)


Applied Electricity 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.


Applied Electricity 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.


————————–


Thursday 16th May, 2019


French 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 9:45 a.m.


French 1 (Objective) – 9:45 a.m. – 10:45 a.m.


Arabic 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.


Arabic 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.


https://waecinfo.com/waec-2019-timetable-pdf-is-out/

Disqus Comments

Ads Banner